ПОЧИЊЕ ЕРА КУЛТУРЕ – ВОЗ КУЛТУРЕ КАО СИМБОЛ СУСРЕТА – ,,ПРАЗНИК СВЕТЛОСТИ“ ОБЕЛЕЖИО ПОЧЕТАК ГОДИНЕ УЖИЦА – ПРЕСТОНИЦЕ КУЛТУРЕ СРБИЈЕ

Возом културе стигла је делегација града Чачка у Ужице, предвођена градоначелником Милуном Тодоровићем. Чином садње стабла чачанске родне озваничена је титула Престонице културе Србије коју град Ужице носи у наредних годину дана. Након посете Хидроцентрали ,,Под градом“, а потом сусрета у Народном позоришту у Ужицу и обраћања министарке културе и потпредседнице Владе Републиксе Србије, Маје Гојковић, и градоначелнице Ужица, др Јелене Раковић Радивојевић, уследио је ,,Празник светлости“ – манифестација званичног отварања на Градском тргу.

Према речима градоначелнице Ужица, др Јелене Раковић Радивојевић, почетком Ере културе, почиње и низ нових инфраструктурних пројеката и програмских садржаја.

– Пред нама је година, али и само почетак многобројних културних дешавања, година у којој ћемо спровести низ врло важних инфраструктурних пројеката и све ово време било нам је важно искуство које смо поделили са градом Чачком и подршка од Министарства културе, а нарочито потпредседнице Владе Републике Србије и министарке културе Маје Гојковић. 

Градоначелник Чачка, Милун Тодоровић, честитао је Ужичанима и Ужичанкама и изразио задовољство овим пројектом Минстарства културе који, према његовим речима, јесте прави пример децентрализације.

Град Чачак као прва Престоница културе Србије, уназад годину дана, учинио је све да уз много програма и садржаја, око шест хиљада учесника у свим програмима, а било их је око 230 конципираних и сјајно спроведених, подигне ову манифестацију на висок ниво. Ту су, наравно, и инфраструктурни пројекти које смо реализовали, све са жељом да не станемо на овоме, већ да радимо и у будућности на стварању, пре свега, услова за оснаживање културних садржаја, нових потенцијала који ће граду Чачку донети нову туристичку понуду, туристе и додатне приходе.

У холу Народног позоришта у Ужицу, испред града Ужица, обратила се градоначелница, др Јелена Раковић Радивојевић и поручила да почиње ново поглавље Ужица које је, путевима светлости, храбро корачало вековима, а његове лучоноше храбро трасирале путеве културе и у наслеђе нам оставиле оно чиме смо заслужили титулу Престонице културе Србије. 

Није случајно што је монах Теодосије баш у манастиру Рујан написао ,,Рујанско четворојеванђеље“, и док је та свећа горела, она, је заправо, осветлила векове пред њим. Још је мања случајност што је друга у свету, а прва у Европи, на нашој Ђетињи заискрила струја у Хидроцентрали под градом, створена по Теслиним принципима. Тесла и Теодосије јесу лучоноше и носеће личности са којима смо започели писање апликације која нам је донела престижну титулу Престонице културе Србије. Али, пишући баш ту апликацију, трагајући кроз богату историју и наслеђе, нисмо могли изоставити ни Марију Магу Магазиновић, прву модерну балерину која се изборила за добијање права на редовно универзитетско образовање девојака, Милутина Ускоковића, утемељивача грађанског романа и доктора правних наука, Михаила Миловановића, првог академског сликара из наших крајева, нити Стива Тешића, сценаристу и Оскаровца. Њихово дело и заоставштина били су темељ на који смо касније надоградили још доста личности и њихов рад, посветили им одређене програмске целине, и у складу са њиховим деловањем, креирали догађаје који ће бити реализовани.

Градоначелница је додала да овај пројекат у себи садржи и значајне инфраструктруне реализације које су омаж нашим великанима који су својим радом, талентом и посвећеношћу оставили веома значајну заоставштину која је наш понос и велики задатак – јер, чување од заборава и континуитет сећања наш је највећи задатак чија реализација бива највећи понос. 

– Ослањајући се на културно-историјско наслеђе, са визијом будућности, пажљиво смо бринули о свим програмима и њиховој реализацији, са циљем да, оно што се збива у години Престонице културе Србије, буде јак темељ за сва будућа деловања, будуће генерације и једно од најважнијих сећања које ће наставити да сија, храбри и помогне у даљим, значајним, трасирањима наших путева.

Министарка културе и потпредседница Владе Републике Србије, Маја Гојковић, истакла је да култура припада свим њеним грађанима подједнако, а да је пројекат Престоница културе Србије један од најважнијих корака у испуњењу тог циља.

Пред Ужичанима је једна више него занимљива година, испуњена многобројним и квалитетним културним програмима и садржајима. Не сумњам да ће Ужице као Престоница културе успети да испуни сва очекивања и испише нове странице у богатој историји града, баш као што је то учинио Чачак као прва национална престоница културе.

Нагласила је да је Србија данас значајно другачија земља него што је била пре нешто више од једне деценије, а да су промене на боље видљиве у свим сегментима друштвеног живота, тако и у култури.

-Таквом напретку у великој мери допринела је децентрализација културе, као један од најважнијих принципа културне политике, на коме чврсто инсистирам од првог дана када сам ступила на ову дужност.

Министарка је додала да, када год се говори о Ужицу, мора се споменути јединствено културно наслеђе овог краја, у коме доминира Стари град, средњевековно утврђење са кога се град види најлепше и најбоље.

Његова историја уједно је историја града – расли су и развијали се заједно, повремено падали да се подигну још усправнији и достојанственији, да би данас, захваљујући заједничком деловању локалне самоуправе и Владе Републике Србије, Стари град поносно стајао над Ужицем као највернији сведок протеклог времена и бисер културне баштине овог дела наше земље.

На Градском тргу је, потом, уследио ,,Празник светлости“, уз Симфонијски оркестар, хор РТС-а, КУД ,,Ере“, као и изведбу балетске тачке која је била део ,,Болера“, а програм су водили Иван Босиљчић и Ирина Вукотић. Општи утисак употпуњен је сценама са пет носећих локација, Старог града, Неолитског насеља, манастира Рујан, Хидроцентрале ,,Под градом“ и са Кадињаче, са којих су се обратиле лучоноше, шаљући поруку светлости, оптимизма и најављујући почетак Ере културе.