Плетиље из Сирогојна и једна Добрила: Амбасадорке српске традиције
Са зрнцима традиције испреплетеним у сваки убод игле и вунице, плетиље из Сирогојна су ткале, не само топле џемпере, већ и вечне трагове свог постојања. Кроз вртлоге вуне и шаре које причају вековне приче, оне су избориле место у историји и сећању. Као вечити сведоци девојачке нежности и мајчинског стрпљења, њихове руке су водиле игле у игри боја и облика, стварајући дела која не познају границе времена, ни простора.
У част овим вештим уметницама, у Сирогојну је постављен музеј у којем сваки изложени предмет одаје почаст, не само њиховој вештини, већ и духу заједнице која је умела да препозна и цени истински значај њиховог рада. Ова музеолошка поставка није само изложба; то је ода животу, раду и уметности које су Сирогојно обогатиле светлим нитима прошлости и садашњости, повезујући локално наслеђе са светским признањем.
За то светско признање најзаслужнија је Добрила Васиљевић Смиљанић, која је недавно добила и биографију „Добрила“ на енглеском језику, издату уз подршку Делегације Европске уније у Србији.
Промоција ове књиге аутора Зорана Јеремића уприличена је у Музеју на отвореном ,,Старо село“ у Сирогојну, као део програма манифестације ,,Ера културе“. Градоначелница Ужица, др Јелена Раковић Радивојевић, истакла је, овом приликом, да Добрила Васиљевић Смиљанић није само учинила да рукотворине плетиља носе многе светски познате жене, попут краљице Елизабете и Софије Лорен, већ је „учинила да стотине жена из ужичког и златиборском краја раде, зарађују и стварају историју“.
,,Сирогојно, Сирогојно…Снови су постајали јава, а јава сан. Сањам модел, а жене га још лепше исплету. Вуна, та дивна топла вуна, грејала ме је кад ништа није могло да ме угреје, донела ми је толико радости у баршунастим облацима снова“, каже на крају књиге-биографије Добрила Смиљанић.
И амбасадор Европске уније у Србији Емануеле Жофре одао је почаст вредним плетиљама и најавио установљење годишње награде, која ће да носи име наше Добриле.
-На овај начин промовишемо солидарност, инклузивност и родну равноправност, које чине основна начела Европске уније. Одајемо и почаст једној посебној дами која је инспирисала жене на овим просторима да пронађу снагу и храброст да делују и своје снове претворе у јавност. Добрилина прича нас је инспирисала да установимо годишњу награду која носи њено име – истакао је амбасадор Жофре.
Станко Благојевић, ВД помоћника министра културе за међународне односе и европске интеграције у области културе, истакао је да ће Министарство културе наставити да пружа подршку на све могуће начине, како би се наставила промоција Сирогојна, као једне од најпрепознатљивијих слика Србије, које су постале део истинског наслеђа свуда у свету.
Док се свет око нас мења великом брзином, Србија негује традицију, чувајући своје богатство кроз вештине које се преносе с колена на колено. Плетиље из Сирогојна су један од најсветлијих примера те истрајности. Ове жене су већ деценијама, не само чувари традиције, већ и амбасадори своје земље у свету.