ЛАБОРАТОРИЈА ЗА КОНЗЕРВАЦИЈУ И РЕСТАУРАЦИЈУ ОД ДАНАС У УЖИЦУ

Две нове изложбе у оквиру ,,Ере културе“, у организацији Народног музеја, отворене су у Ужицу: ,,Банке – носиоци привредног и друштвеног развоја у Ужицу и ужичком крају између два рата 1919-1941. године” у Јокановића кући и виртуелна изложба „Партизанска фабрика оружја и муниције 1941. године из периода Ужичке републике, виртуелна стварност“ у Народном музеју.

Народни музеј у Ужицу, као део пројекта Престонице културе Србије, у склопу свог програма представио је две нове изложбе – у самој установи, као и у Јокановића кући. ,,Банке – носиоци привредног и друштвеног развоја у Ужицу и ужичком крају између два рата 1919-1941. године“, ауторке Станојке Миливојевић, историчарке и музејског саветника Народног музеја, тиче се развоја банкарског сектора и његовог утицаја на развој привреде и самог града, док виртуелна шетња „Партизанска фабрика оружја и муниције 1941. године из периода Ужичке републике, виртуелна стварност“ за циљ има увођење дигиталне презентације сталних музејских поставки.
Ова иновативна поставка привукла је пажњу многих посетилаца, уз одушевљење у иновационом приступу посматрања уметности. Немања Обрадовић, кустос ужичког Народног музеја, рекао је да ће посетиоци захваљујући овом пројекту уз VR наочаре и 3D филм доживети виртуелну стварност догађања у фабрици 1941. године.
-Пројекат је превенствено намењен школарцима, како би се кроз игру и интеракцију упознали са догађајима из прошлости. Посетилац, кроз улогу фиктивног лика, долази у инспекцијску посету фабрици где кроз виртуелну шетњу сазнаје све о фабрици оружја и експлозији која се десила 22. новембра 1941. године. Најпре пролази кроз цивилно склониште, а затим кроз саму фабрику добија основне податке о изградњи подземних галерија, производњи муниције и других битних ствари везаних за рад фабрике. Виртуелна шетња се завршава великом експлозијом након које ће бити приказана имена цивила и радника фабрике погинулих 22. новембра 1941. године. Такође, посетилац ће моћи да бира језик на коме ће добити информације, српски или енглески.
,,Банке – носиоци привредног и друштвеног развоја у Ужицу и ужичком крају између два рата 1919-1941. године“ представља приказ рада банака који је уско везан за економску и политичку ситауцију у самом друштву. Том приликом се обратила Славица Стефановић, дирекотрка Народног музеја.
-Овога пута се ауторка изложбе, Станојка Миливојевић, бавила темом банака, а и сама је читав радни век провела у објектима који су грађени у периоду између два рата, за потребе Народне банке Краљевине Југославије и у којима данас Народни музеј Ужице чува вредно културно наслеђе, благо за будуће генерације које се не може поредити са златним полугама депонованим у просторијама ових зграда све до пред крај 70-их година XX века. Препустићу вам да сами процените, шта је вредније, златне полуге или културно наслеђе, уметност, писмо, језик и обичаји.
У ужичком Народном музеју ће у склопу Претсонице културе Србије бити отворена и стална поставка ,,Ужице кроз векове“.