У ОКВИРУ ,,ЕРЕ КУЛТУРЕ” ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА ,,ТАНЈУГ ЈАВЉА: РАТ ЈЕ ЗАВРШЕН“

У оквиру ,,Ере културе“, отворена је изложба ,,ТАНЈУГ јавља: Рат је завршен“ у Народном музеју Ужица, у сарадњи са Музејом Југославије, и представља значајну фото-колекцију насталу радом Новинске агенције нове Југославије, осмишљене са циљем да се вестима и сликом бори за ослобођење народа и државе и социјалну револуцију.

Поменуту поставку велике историјске вредности отворила је градоначелница Ужица, др Јелена Раковић Радивојевић, изразивши задовољство што ће и Ужичани бити у прилици да је погледају.

-Пред нама је отварање значајне изложбе коју су, до сада, имале прилику да виде хиљаде људи. Изложба ,,ТАНЈУГ јавља: Рат је завршен“ представља значајну фото-колекцију настале радом Новинске агенције нове Југославије, осмишљене са циљем да се вестима и сликом бори за ослобођење народа и државе и социјалну револуцију. На изложби је представљен део обимне грађе пронађене у Музеју Југославије, са материјалом који су од 1944. до 1947. године снимили фото-репортери ТАНЈУГ-а.

Др Раковић Радивојевић је казала да ће до 30. маја ће посетиоци Народног музеја у Ужицу бити у прилици да виде око 1700 издвојених документарних фотографија велике историјске вредности.

-На тим фотографијама забележени су најважнији друштвено-политички догађаји који су се десили у овом периоду, углавном у Београду: скупштинска заседања, посете високих страних делегација, партијске конференције, конференције масовних политичких организација, политички митинзи, параде и дефилеи поводом државних празника.

Такође, забележене су и друге врсте фото-репортажа, са најзначајнијим догађајима тог времена. 

-Забележене су активности попут рада на обнови саобраћајница, рашчишћавању рушевина, рада болница и дечијих домова, живота у неким селима, бројна културна дешавања, обнова спортског и фискултурног живота, као и репортаже са првих фудбалских и кошаркашких утакмица у ослобођеном Београду, мото-трка и фискултурних слетова.

Поред аутора Радована Цукића и Милице Томић, реализацији изложбе допринела је и сарадница на обради фотографије Јована Стојадиновић, архитектуру поставке радила је Милица Лопичић, док је за дизајн био задужен Мане Радмановић.