ИЗ КУЛТУРНЕ РИЗНИЦЕ ГРАДА – ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ О МОНАХУ ТЕОДОСИЈУ

У НАРОДНОЈ БИБЛИОТЕЦИ У УЖИЦУ ОДРЖАНО ЈЕ ПРВО, ОД ПЛАНИРАНИХ 13 ПРЕДАВАЊА, О ЗНАМЕНИТИМ ЛИЧНОСТИМА, ЊИХОВОМ ДЕЛУ И ЗАОСТАВШТИНИ, НА ТЕМУ РУЈАНСКОГ ЧЕТВОРОЈЕВАНЂЕЉА И МОНАХА ТЕОДОСИЈА 

На самом почетку, отворивши предавање, обратила се градоначелница Ужица, др Јелена Раковић Радивојевић, рекавши да у је овом ћириличном спису од 300 страна, попут отиска прста, остављена историја која нас је довела до садашњег тренутка – до предавања ,,Из културне ризнице града“ о монаху Теодосију, историчара уметности, Драгише Милосављевића. 

Изузетно ми је задовољство што вам се, баш овим поводом обраћам, сабирајући векове у свом излагању, уз неизмерну част што, као градоначелница нашег града који је управо понело титулу Престонице културе Србије, отварам прво у низу од 13 предавања које смо насловили ,,Из културне ризнице града“. 

Додала је да је монах Теодосије, као лучоноша пројекта ,,Ера културе“, осветлио и први понео лучу којом су векови пред њим обасјани, а пројектом Ужица као Престонице културе Србије, одлучено је да му се ода почаст и његово дело, прича и залагања, буду пренесени и у садашњи тренутак, али и у будућност којој тежимо и за коју радимо и ставрамо. 

-Теодосије у свом делу не оставља више података о себи, па не знамо где је научио вештину штампања, ко му је помагао, као ни колико се дуго радило на припреми књиге за штампу. Ипак, видљиво је надање Теодосијево, визија и мисија његовог дела, која остаје поколењима и сведочи о подвигу, каквих је ретко било у оном времену, али и у ширем оквиру турског царства и европских држава.

Испред Народне библиотеке, која низом програма учествује у пројекту Престонице културе Србије, обратила се директорка, Душица Мурић. 

Аутор предавања и историчар уметности, мр Драгиша Милосављевић, казао је да вековно наслеђе Ужица  и ужичког краја представља незаобилазни део културног и националног идентитета.

-Али, слово је много чвршћа творевина од камена и меремера и траје колико траје и време. Према тренутно расположивим подацима, један се налази у Прагу, други у Санкт Петербургу. Трећи примерак са 93 стране чува се у библиотеци Српске академије наука и уметности, док четврти и пети примерак имају само по једну или две стране, мада лично верујем да се код колекционара крију још неки примерци. 

У Народној библиотеци Ужица у оквиру програма ,,Из културне ризнице града”, наредно предавање посвећено чувеној балерини, балетском педагогу и кореографкињи Љубинки Добријевић, одржаће Ана Павловић, уметничка директорка Балета Народног позоришта Београда, 9. априла.