ПРЕДСТАВЉЕНА ПРОГРАМСКА КЊИГА УЖИЦА – ПРЕСТОНИЦЕ КУЛТУРЕ СРБИЈЕ 2024. ГОДИНЕ
– Од 21. марта у 20 часова када је на Градском тргу планирана велика манифестација свечаног отварања ,,Празник светлости“, наше Ужице ће и званично постати „Престоница културе Србије, изјавила је др Јелена Раковић Радивојевић, градоначелница Ужица, на конференцији организованој поводом промоције Програмске књиге Ужица – Престонице културе Србије 2024. године у холу Народног позоришта.
Сви посетиоци ће имати прилику да током великог аудио-визуелног спектакла уживају у наступу Симфонијског оркестра, Хора Радио-телевизије Србије, маестра Дејана Савића, као и игри КУД-а ,,Ере“ и звуцима трубе Дејана Петровића, а са пет носећих локација обратиће се лучоноше и поздравити све присутне оптимистичном поруком, најављујући годину светлости – најављујући „ЕРУ КУЛТУРЕ!“. Градоначелница Ужица, др Јелена Раковић Радивојевић, је овом приликом истакла да ће „сви простори којима Ужице располаже за намену културних догађаја бити спремни да реализују око 200 пажљиво осмишљених програмских садржаја“ током године у којој ће Ужице бити Национална престоница културе.
– Ужице за неколико дана постаје културни центар Србије и стециште изузетних концерата, изложби, представа, сусрета, догађања, инфраструктурних пројеката, али и домаћин који, раширених руку, прима све заинтересоване госте. Није случајно што је монах Теодосије баш у манастиру Рујан написао ,,Рујанско четворојеванђеље“, и док је та свећа горела, она, је заправо, осветлила векове пред њим. Још је мања случајност што је друга у свету, а прва у Европи, на нашој Ђетињи заискрила струја у Хидроцентрали под градом, створена по Теслиним принципима. Тесла и Теодосије јесу лучоноше и носеће личности на којима смо започели писање апликације која нам је донела престижну титулу Престонице културе Србије. Али, пишући баш ту апликацију, трагајући кроз богату историју и наслеђе, нисмо могли изоставити ни Марију Магу Магазиновић, прву модерну балерину која се изборила за добијање права на редовно универзитетско образовање девојака, Милутина Усковића, утемељивача грађанског романа и доктора правних наука, Михаила Миловановића, првог академског сликара из наших крајева, нити Стива Тешића, режисера и Оскаровца. Њихово дело и заоставштина били су темељ на који смо касније надоградили још доста личности и њихов рад, посветили им одређене програмске целине, и у складу са њиховим деловањем, креирали догађаје који ће бити реализовани – рекла је градоначелница Раковић Радивојевић.
Изражавајући посебну захвалност на великој подршци Министарству културе, на челу са министарком Мајом Гојковић, градоначелница др Јелена Раковић Радивојевић подвукла је да поред програсмких садржаја, пројекат „Ужице – Престонице културе Србије 2024. године“ подразумева и низ инфраструктурних пројеката у области културе који ће представљати озбиљан туристички потенцијал града Ужица и околине.
Поред градоначелнице Ужица, присутнима се обратио и Бранислав Митровић, менаџер и координатор пројекта, истакавши да је ових дана град Ужице, град велике стваралачке енергије, огромног културног потенцијала, град слободарског духа, вредних и мудрих људи, који отвара једну нову еру у својој историји.
– У времену, када се, такозвани, модерни свет, колеба и посрће, када вапаји за миром подрхтавају, када се стари облици руше, а нови још увек нису настали, у епохи у којој је материјално гласније од духовног, град Ужице уз подршку Министарства културе, на пиједестал, испред свега, ставља управо културу. А шта би друго у оваквим врменима? Наши мудри преци су нас научили да ниједан народ не може бити срећан, нити може опстати, уколико нема културне вредности у себи. Само они народи који имају снажно културно језгро преживљавају велике политичке, друштвене, економске па и идеолошке преокрете.
Такође, истакао је да Тим, задужен испред града Ужица за реализацију и координацију пројекта Ужице – Престонице културе 2024. године, свим снагама, пун ентузијазма, ради на реализацији овог пројекта.
– Вечерас пред вас излазимо са предлогом програма који ћемо заједно реализовати, свесни да цео град мора да живи за овај пројекат кроз афирмацију енергије заједништва и енергије знања. Овај пројекат, није само везан за културу, већ и за образовање, привреду , туризам, у социолошком смислу и много шире. Такође смо били свесни да наши културни потенцијали, наше културно наслеђе, културне и креативне индустрије, одрживи културни туризам и културна инфраструктура, могу послужити као стратешки алат за стварање прихода.
У самом програму конференције у Ужицу, учествовали су и ђаци Музичке школе ,,Војислав-Лале Стефановић“, као и ансамбл ,,Ренесанс“, а промоција Програмске књиге ће, у четвртак, 7. марта, бити одржана у 12 часова, у Музеју савремене уметности, у Београду.